
ETUI signaalimärkajate võrgustik
Maailm muutub pidevalt ja esimesed märgid uutest suundadest ilmuvad sageli enne, kui neist saavad suured trendid. Aita meil signaale märgata ja nende tähendusele mõelda!
Mis on signaal?
Tulevikusignaal on konkreetne näide sellest, kuidas maailm võiks ühel päeval olla teistsugune. Kui trendide puhul saame muutust mõõta ja teame nende suunda, siis signaali puhul me ei tea veel, kas ja kui ulatuslikult ta hakkab levima. Signaal on seega justkui tulevikeseeme ─ ta on juba olemas, kuid me ei tea praegu, kas ta hakkab võrsuma või mitte. Seevastu levimise korral võib ta kaasa tuua olulise muutuse.
Näiteks oli tulevikusignaal Kopenhaageni esimene jalgrattatee, mis avati 1892. aastal. Esialgu tundus see hobuvankrite ja autorevolutsiooni kõrval kummaline areng, kuid peagi levisid rattateed laialdaselt ja on tänaseks Kopenhaageni mainet ja linnaelu märkimisväärselt mõjutanud.
Signaal on näiteks:
● Uus toode, teenus või kogemus, näiteks tasuta ühistranspordi pakkumine mõnes suurlinnas nädalavahetustel, et toetada autovaba liikumist
● Uus teadusavastus, leiutis või tehnoloogia, näiteks uus tänavapinnakatte materjal, mis ei kuumene päikese käes nagu asfalt
● Uus teadmine, näiteks uuringutulemus, mille kohaselt eelistavad noored autovaba elu, kui linnas on hea rattainfrastruktuur ja ühistransport
● Muutus inimeste käitumises, näiteks isikliku ratta asemel tõukeratta kasutamine, sh talvel
● Muutus inimeste hoiakutes, näiteks noorte eeldus, et ka ilma autojuhilubadeta saab elus hästi hakkama
● Konkreetne uus ärialgatus, näiteks analüüsib ettevõte Vianova mobiilsusandmeid ja aitab selle läbi mõelda paremaid lahendusi linnaruumis liikumiseks
● Konkreetne sündmus, näiteks Autovabaduse puiestee Tartus
● Konkreetne uus regulatsioon, näiteks kohustus iga uue korterelamu juurde rajada ka rattaparkla
● Konkreetne huvitav lugu, isiklik tähelepanek või käitumine, näiteks märkad hommikul, et lapse koolidirektor saabub kooli jalgrattaga
● Konkreetne uus uurimisprojekt või prototüüp, näiteks Tallinna taskupargid
● Konkreetne uus andmepunkt, näiteks elektritõukerataste kasutuse kasvu % Tallinnas
● Konkreetne uudis, näiteks Tallinn lubab edaspidi tasuta parkida vaid pealinna elektriautode omanikel
Signaal võib olla väike muutus (näiteks mõni sündmus), mis toimub ainult ühes linnas või ainult ühes koolis või ainult ühes ettevõttes või ainult ühe inimese elus. Kuid see on tõeline. See pole hüpoteetiline võimalus. See toimub praegu ja see tõestab, et teatud tüüpi muutused on võimalikud. Muutuse signaal annab märku sellest, milliseid tuleviku ideid, tehnoloogiaid ja harjumusi juba täna katsetatakse, kasutatakse, külvatakse, leiutatakse.
Näiteks märkas meie tulevikesprindi osaleja Regina signaali, et varem kohalikele mõeldud söögikohad ja baarid on muutunud heal järjel inimeste jaoks eksootilisteks ja huvitavateks ning kohale tullakse üle linna.

Meie ETUIs hoiame jooksvalt signaalidel silma peal (vaata näiteks meie blogipostitusi signaalide kohta siin ja siin), kuid meil on signaalide märkamises vaja ka Sinu abi, sest kõik meie radarile ei jõua!
Seepärast kutsume Sind meiega kaasa mõtlema ja jagama oma märkamisi uudsete nähtuste ehk signaalide kohta Eestis või maailmas.
Kui märkad midagi uut ja huvitavat, mõtle ja jaga meiega täites alloleva vormi:
Huvitavamaid signaale jagame edaspidi oma uudiskirjas ja blogis. ETUI tiimi eriauhinna anname signaalimärkajatele, kes esitavad meile mitmeid ja kõige huvitavamaid signaale Eestist!