Tuleviku-uuringute ajalugu Eestis

Eesti Tuleviku-uuringute Instituut (ETUI) loodi vahetult pärast Eesti taasiseseisvumist 1991. aastal. Instituudi eesmärk selle loomise hetkel oli “aidata kaasa Eesti ühiskonna ja majanduse arengule tõstes selleks tulevikku mõjuvate otsuste strateegilist taset ja mõjutades ühiskondlikku  mõtlemiskultuuri tulevikule ja strateegilisusele orienteerituse suunas” (instituudi põhikiri 1992. aastal). Instituudi looja ja pikaajaline juht oli prof Erik Terk. Esialgu MTÜ-na tegutsenud instituut liikus 2009. aastal Tallinna Ülikooli alla, kuid lõpetas 2016. aastal ülikooli struktuurimuudatuste tõttu ajutiselt tegevuse. 2024. aastal taasalustas instituut uue meeskonnaga tegevust iseseisva MTÜ-na.

ETUI osalusel valminud varasemad tööd ja uuringud on näiteks:

  • Eesti tulevikustsenaariumid: üleriigiline territoriaalmajanduslik planeering “Eesti 2010” (1997), mille põhjal valmis aastal 2000 üleriigiline planeering.
  • Eesti säästva arengu riiklik strateegia “Säästev Eesti 21” (2005)
  • Mitmed stsenaariumi- ja strateegilise arengu projektid: Tallinna arengustrateegia loomine, Harjumaa arengustsenaariumide koostamine, eurointegratsiooni mõjude uurimine, Eesti ja Soome ning samuti kolme Balti riigi integratsioonistsenaariumide koostamine.

Tulevikeseire ajalugu ja tänapäev Eestis

Soome innovatsioonifondi SITRA eeskujul loodi 2006. aastal ka Eestis riiklik tulevikeseirele keskenduv Eesti Arengufond, mis tegutses 10 aasta jooksul nii Eesti majanduse tulevikeseire projektidega kui ka iduinvesteeringutega varases kasvufaasis ettevõtetesse. 2016. aastal lõpetas Eesti Arengufond tegevuse, avaliku sektori tulevikeseire tööga jätkas Riigikogu juures tegutsev Arenguseire Keskus.