Tulevikumõtlemine ja tulevikeseire – miks ja kellele?

Strateegiline tulevikeseire on oskus ja võimekus ette kujutada erinevaid võimalikke tulevikke ning nendeks praegusel hetkel valmistuda. Nii oleme paremini valmis homseteks väljakutseteks. Protsessis on võtmetähtsusega meie praegused otsused, mis põhinevad tänasel teadmisel, ootustel ja projektsioonidel tuleviku kohta. Tulevikeseire ei käsitle tulevikku kui kauget ja kindlalt saabuvat või mittesaabuvat ennustust; loodavad tulevikud on meile praegu relevantsed.

Kasutame sõna tulevikud mitmuses

Tulevikeseire protsessis on meie ees lõputu arv erinevaid tulevikke — võimalikud, tõenäolised, vähemtõenäolised, eelistatud, mitte-eelistatud. Nii võime tulevikest mõelda justkui koonusest, milles võimalike meid ees ootavate olukordade spekter aja jooksul üha laieneb koos erinevate ohtude ja võimalustega.

Tulevike kirjaoskus

Tulevike kirjaoskus tähistab võimet kujutleda mitmekülgseid erinevaid tulevikke ja kasutada neid kui läätsesid, mille abil praegust hetke uuel viisil näha. Hiljuti on kasutusele tulnud ka “tuleviketeadlikkuse” (futures consciousness) termin, mis koosneb viiest dimensioonist: ajaperspektiiv, agentsus, avatus alternatiividele, süsteemitunnetus ja mure teiste pärast. Need on omadused, mida saab harjutada ja mõõta. Seetõttu on tulevikuseire arendatav võimekus või oskus, mitte pelgalt alguse ja lõpuga protsess või ainult dokument.

Milleks tulevikeseire?

Kohanemisvõime, ennetamine ja parem tulevikuks valmisolek ongi peamised põhjused, miks tulevikeseire on viimastel aastatel mitmete globaalsete kriiside taustal hoogu kogunud. Tulevikeseire kasutamise eesmärgid võivad olla väga mitmekülgsed: mõista tõenäolisemaid tulevikuolukordi, jõuda samale arusaamale erinevatest ees ootavatest tõenäolistest ja vähem tõenäolistest olukordadest, ennetada mingite ees ootavate olukordade realiseerumist, leida ühine visioon, mõista teiste mõttemustreid ja ootuseid, näha praegust olukorda uue nurga alt ja saada loomingulisemaks.

Tulevikeseire tähendab:

• küsida “mis oleks kui…?” küsimusi ehk avastada
• testida oma tegutsemise tulevikekindlust ehk otsustada
• mõista oma vaikimisi eelduseid ja mõttemustreid tuleviku kohta
• näha ja mõista nähtuste omavahelisi seoseid
• tuua lauale ebamugavad küsimused
• luua uusi lahendusi, tooteid, teenuseid